„UX dla początkujących. Sto krótkich lekcji” – Joel Marsh

UX to temat ostatnio niezwykle popularny… i często mylony z UI, albo sprowadzany jedynie do rysowania makiet.

Projektowanie wrażeń użytkownika to długi proces. Nie ma on wiele wspólnego z kreatywnym designem stron czy aplikacji! UX to trochę taki back-end (nie widać go, ale bez niego nic nie ruszy), podczas gdy UI przypomina bardziej front-end (estetycznie przekazuje to, co back-end produkuje).

Każdy, kto jeszcze myli te dwa pojęcia, albo zaczyna zajmować się projektowaniem stron czy aplikacji, powinien sięgnąć po „UX dla początkujących. Sto krótkich lekcji” Joela Marsha. Ta publikacja w niezwykle lekki i humorystyczny sposób wyjaśnia czym jest UX i jak wygląda proces projektowania doświadczeń.

UX dla początkujących. Sto krótkich lekcji
UX dla początkujących. Sto krótkich lekcji

O autorze

Joel Marsh to kanadyjski projektant doświadczeń, designer, autor i mówca. Współpracował z wieloma znanymi markami – począwszy od Samsunga i Volvo, na MacDonaldzie i Absolucie kończąc. Aktualnie mieszka w Szwecji, gdzie we współpracy ze światowej klasy designerami kontynuuje swoje prace nad UX. Joel jest także założycielem Peekerton – platformy zapewniającej analizę biznesową zorientowaną na klienta.

Co tu dużo pisać – gość zna się na rzeczy.

Jeśli Twoje rozwiązanie działa poprawnie dla 90% użytkowników, to znaczy, że jest zepsute.

Wydanie

Książka różni się nieco od typowej – trzyma się ją w poziomie, a kartki przewraca wzdłuż dłuższej krawędzi.

Publikacja jest w całości kolorowa i okraszona licznymi ilustracjami w formie szkiców. Niektóre są jedynie zabawną reprezentacją podejmowanych tematów, inne dodatkowo pozwalają na ich lepsze zrozumienie.

Chociaż oryginał ma już cztery lata (pierwsze wydanie wyszło w 2016), treść pozostaje całkiem aktualna. W końcu UX nie korzysta ze stale zmieniającego się oprogramowania (wystarczy kartka papieru i długopis) ani przemijających trendów estetycznych (pamiętasz, jak wyglądał Internet 10 lat temu?). To przede wszystkim umiejętne wykorzystanie wiedzy o człowieku i jego mózgu, a także metodologii badań. Te rzeczy nie zmieniają się z dnia na dzień!

UX dla początkujących. Sto krótkich lekcji UX dla początkujących. Sto krótkich lekcji

Treść

Książka, jak zresztą sama nazwa wskazuje, jest zbiorem stu krótkich rozdziałów-lekcji o UX. Pierwotnie były one newsletterem, który autor tworzył dla swoich współpracowników, by odpowiadać na ich najczęściej pojawiające się pytania. Lekki ton i zabawne anegdotki miały zachęcać innych do czytania. Newsletter z czasem ewoluował w stronę internetową, a ta w książkę.

Joel w swoich tekstach bardzo często używa zabawnych wstawek i porównań, które nie raz sprawiły, że zaśmiałam się na głos (chociaż wiem, że niektórzy nie przepadają za tego typu humorem. Mnie śmieszy). Lekki ton sprawia, że książkę, nawet te bardziej treściwe fragmenty, czytało mi się błyskawicznie.

Rozdziały ułożone są w kolejności, która z grubsza odpowiada przebiegowi procesu projektowania wrażeń użytkownika. Autor prowadzi czytelnika przez kolejne etapy, poświęcając każdemu jedną czy dwie strony. Tak, to dość mało. Szczególnie w przypadku bardziej rozbudowanych tematów można odczuć pewien niedosyt. UX to przecież temat niezwykle szeroki – porusza między innymi zagadnienia związane z designem, psychologią, copywritingiem, metodyką i analizą badań… sam autor przyznaje, że każdemu z tych tematów mógłby poświęcić całą osobną publikację, a nie jedynie rozdział. Stosowanie pewnych uproszczeń było jednak niezbędne, by zawrzeć wszystkie fundamenty UX na nieco ponad dwustu stronach.

Warto tu więc podkreślić, że książka jest jedynie wprowadzeniem do UX, czy też narzędziem do uporządkowania dotychczasowo zebranych informacji. W żadnym wypadku nie jest to kompendium wiedzy, które z laika zrobi profesjonalistę. Ot, miła i przyjemna lektura do nauki czegoś nowego.

Projektant UX musi tworzyć w zgodzie z przeczuciami innych osób. Nie ze swoimi.

„UX dla początkujących. Sto krótkich lekcji” to przystępna pozycja na początek przygody z projektowaniem doświadczeń użytkownika. Osoby, które trochę już liznęły temat, również powinny znaleźć tu coś dla siebie (ja znalazłam!). Zabawne teksty, przykłady i ciekawostki na pewno ułatwią przyswojenie wiedzy.

Po głębszą analizę należy skorzystać z innych publikacji.

Książkę można nabyć na stronie wydawnictwa Helion.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *