Sztuczna inteligencja w projektowaniu graficznym

Zanim sztuczna inteligencja w końcu przejmie władzę nad światem i zmieni ludzi w swoich niewolników, może pomóc nam z kilkoma zleceniami graficznymi.

Uczenie maszynowe zaczyna powolutku odgrywać coraz większą rolę w codziennym życiu… i w naszej pracy kreatywnej również! Nie oznacza to oczywiście, że w przyszłości roboty wygryzą wszystkich designerów, a każda drukarka będzie w locie projektować ulotki. Wręcz przeciwnie – AI (artificial intelligence) może pomóc nam pracować lepiej, szybciej i wydajniej.

Powiększanie zdjęć

Grafiki rastrowej, czyli między innymi fotografii, nie da się ot tak po prostu powiększyć. Znaczy jasne, można, ale ucierpi na tym jakość. Powiększone w zwykły sposób zdjęcie będzie po prostu rozpikselizowane. No chyba, że… użyjemy sztucznej inteligencji.

W internecie jest sporo stron oferujących powiększanie zdjęć przy pomocy AI. Na tym filmiku autorstwa PiXimperfekt, znakomitego edukatora Photoshopa, znajdziemy nawet porównanie kilku różnych serwisów. Najlepiej wypadł tam imglarger, którego i ja z doświadczenia mogę polecić.

Strona jest darmowa, jeśli chcemy 2- bądź 4-krotnie powiększyć zdjęcia mniejsze niż 5MB i o wymiarach nie większych niż 1200px na 1200px. Obowiązuje również limit zdjęć – 19 na konto. Nie jest to dużo, ale wystarczy, by nieco odpicować najciekawsze zdjęcia z rodzinnego albumu.

Błyskawiczna zamiana szkiców w funkcjonalne UI

Ręczne szkicowanie wireframe’ów jest szybkie, ale, nie ma co ukrywać, nieszczególnie oddaje rzeczywiste wrażenia płynące z korzystania z aplikacji. Z kolei tworzenie działających graficznych makiet jest czasochłonne, co nie sprawdza się, gdy chcemy na szybko wypróbować kilka prototypów.

Jest jednak opcja, by odręczne szkice momentalnie zamienić w działające, graficzne makiety. Tą opcją jest Uizard!

Wystarczy zrobić zdjęcie narysowanej na kartce papieru makiecie, a aplikacja od razu przekonwertuje ją na wersję cyfrową. Powstałą w ten sposób makietę można dowolnie modyfikować wedle własnego uznania.

Mniej zbędnej, manualnej pracy, pozwoli na większą ilość iteracji, a w efekcie lepszy projekt wrażeń użytkownika.

Koloryzacja czarno-białych zdjęć

Macie czarno-białe zdjęcie, które chcielibyście zobaczyć w kolorze, ale brak wam czasu, programów graficznych albo wiedzy odnośnie metod koloryzacji? Tu można znów postawić na sztuczną inteligencję!

Przykładowe, darmowe strony znaleźć można tutaj, tu, tuż-tuż lub tam. Każda strona działa nieco inaczej i sprawdza się lepiej bądź gorzej przy różnych typach zdjęć. Efekty mogą naprawdę pozytywnie zaskoczyć!

Niedawno opcja koloryzacji zdjęć została wprowadzona także w Photoshopie – proces jest szalenie prosty, a ponadto łatwy do nadzorowania i korekcji.

Parowanie fontów

Typografia to prawdziwa zmora wielu projektantów graficznych. Eh, gdyby tylko istniało jakieś narzędzie, które pozwala na dopasowanie do siebie różnych krojów pisma, by wyglądało to w miarę dobrze… bez korzystania tylko z “bezpiecznych” fontów i oklepanych połączeń, czy z obejściem naszej intuicji, która często w tym momencie zawodzi…

A, chwila, przecież jest Fontjoy!

Fontjoy – screen ze strony.

Algorytm działa nieco przewrotnie. Zamiast znajdować pasujące do siebie fonty, strona skupia się raczej na eliminacji tych, które na pewno się ze sobą gryzą. Dlaczego? Odrzucenie pewnych rozwiązań jest w tym przypadku zwyczajnie prostsze!

Powszechnie znane są pewne fundamentalne zasady z serii “jak absolutnie NIE łączyć fontów” – strona właśnie je wykorzystuje.

Koloryzacja lineartów

Gdy chcemy zobaczyć ulubioną mangę w kolorze albo przywołać do życia swoje rysunki bez wielogodzinnego ślęczenia nad tabletem, warto zerknąć na Petalica Paint.

Po wgraniu linearta sieci neuronowe zaproponują aż 3 różne style kolorowania, na które w dodatku będziemy mogli sami wpływać. Nie podoba nam się wybrany przez aplikację kolor włosów postaci? Wybieramy inny, a końcowy rysunek zmienia się niemal w czasie rzeczywistym.

3 różne style kolorowania.

Automatyczne zaznaczanie obiektów i usuwanie ich

W Photoshopie znajdziemy dwa cudowne narzędzia – content aware fill (wypełnienie z uwzględnieniem zawartości) oraz select subject (zaznaczenie postaci). Opcje te są na pewno znane wszystkim fotografom i retuszerom.

Content aware fill to narzędzie-cudo i, według mnie, najlepsza rzecz, jaka w ogóle istnieje w Photoshopie. W dodatku z wersji na wersję jest dodatkowo ulepszana, zapewniając coraz to lepsze, szybsze i efektywniejsze użytkowanie. Narzędzie to pozwala nam na zaznaczenie fragment obrazu, a następnie wypełnienie go przy pomocy sztucznej inteligencji. W ten sposób pozbywanie się ludzi z tła, napisów na ścianach czy nawet dopełnianie tła, jeśli chcemy nieco rozszerzyć obraz, staje się bardzo proste.

Adobe oferuje znacznie więcej narzędzi z użyciem uczenia maszynowego, z którymi warto się zapoznać.

Dobór kolorów

Temu poświęciłam praktycznie cały post. Sztuczna inteligencja, dzięki możliwości analizy ogromnej ilości danych, zdjęć, projektów i obrazów zamieszczonych w Internecie, znakomicie radzi sobie z doborem pasujących do siebie barw.

Przyszłość AI?

Wyobraźmy sobie, że w przyszłości będziemy mogli stworzyć stronę internetową czy aplikację… zwyczajnie mówiąc.

“Chciałabym zdjęcie na całej szerokości ekranu, u góry białe ikonki social media, poniżej link do newslettera z przyciskiem wyglądającym jak arbuz, a na samym dole opcje kontaktu”.

Jeśli brzmi to absurdalnie, nie słyszeliście pewnie o GPT-3… ale to temat na osobnego posta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *