Skąd brać kolory?

Dosyć często słyszę komplementy odnośnie kolorystyki moich prac, dlatego chciałabym podzielić się stronami z których korzystam przy wyborze kolorów do swoich ilustracji… bo sama tego nie robię, albo robię baaardzo rzadko.

Nie, nie robię tego sama. Niestety nie przychodzi mi to “z głowy”. Temat koloru, choć może na pierwszy rzut oka bardzo prosty, jest naprawdę obszerny i skomplikowany. To kapka wiedzy o anatomii (czopki i pręciki – u każdego człowieka nieco inne), trochę techniki (tryby kolorów, parametry monitora), a przede wszystkim duuużo psychologii (różne kolory i ich połączenia wywołują różne uczucia).

Kolor w sztuce (i nie tylko!) może być potężną bronią. Użyty odpowiednio potrafi wywołać określone emocje, skupić uwagę odbiorcy na danym fragmencie, czy po prostu sprawić, że dzieło będzie spójne i ładne. Ten sam rysunek wykonany w różnych kolorach może wywołać zupełnie inne odczucia.

Przy wyborze palety kolorów do swoich prac wchodzę na sprawdzone strony i… po prostu ufam intuicji. Niektóre barwy od razu przykuwają moją uwagę i dzięki temu wiem, że są one właściwe – bo właśnie to jest efekt, który sama chcę wywołać u innych.

Wspomniałam o pewnych sprawdzonych stronach, prawda? Nie przedłużając więc przechodzę do konkretów. Post, oczywiście, nie jest w żaden sposób sponsorowany – polecam tylko te źródła, z których sama korzystam.

COLORHUNT.CO

Gal Shir, znany ilustrator i Youtuber, założył stronę na której użytkownicy mogą dzielić się ulubionymi paletami kolorów, przeglądać te najpopularniejsze, dodawać własne i zapisywać ulubione do przyszłego użycia. Każda paleta składa się z czterech różnych barw – jest to wręcz idealna ilość do minimalistycznych ilustracji.

Najbardziej popularne palety. Przemawiają do was?

 

COOLORS.CO

Na tej stronie możemy zarówno przeglądać istniejące już palety (mające pięć i więcej kolorów), jak i spróbować wygenerować własną przy drobnej pomocy sztucznej inteligencji, która podpowie nam jakie kolory pasują do tych, które już wybraliśmy.

 

Proces tworzenia własnej palety.

COLORMIND.IO

Kolejne dziecko sztucznej inteligencji. Strona uczy się kolorów analizując różne dzieła sztuki. Jest tu też ciekawa opcja dla web developerów – wygenerowane kolory są przedstawiane na przykładowej stronie internetowej, także od razu można zobaczyć, jak mogą one wyglądać w praktyce.

Generacja kolorów i ich dopasowanie na przykładowej stronie internetowej.

A teraz coś na telefon. Aplikacja Pantone po uzyskaniu dostępu do aparatu pozwoli nam na utworzenie palety kolorów z otoczenia, w którym się znajdujemy, bądź naszych dotychczasowych zdjęć. Dzięki temu łatwo dobierzemy barwy, które przypomną nam o ulubionych miejscach.

W tym miejscu zaznaczę, że zdjęcia są często dość słabym źródłem, jeśli chodzi o palety kolorów (temat kwantyzacji kolorów jest ciekawy, dlatego w przyszłości na pewno coś o nim skrobnę). Warto jednak przekonać się o tym na własnej skórze.

Paleta kolorów stworzona z pamiątkowego zdjęcia z Hangzhou

POOLORS.COM

Ten ciekawy twór niektórych może zdziwić. Nazwa strony powstała z połączenia słów poo (“kupka” w sensie 💩, a nie małej sterty, oczywiście) i colors (“kolory”). To jasno sugeruje, że są tam niezbyt udane palety i… tak faktycznie jest.
Strona generuje palety kolorów, które są najrzadziej używane przez designerów.
To wcale nie jest sugestia, by takich połączeń nigdy nie używać. Wręcz przeciwnie. Sztuka ma za zadanie wywoływać różne odczucia – czasem uczuciem, którego potrzebujemy, jest właśnie takie “ugh!”. Niektóre firmy udowodniły też, że w dobie rzeczy ładnych i pięknych niekiedy warto postawić na coś zgoła odmiennego.

Fatalne kolory, czy może widać w nich jakiś potencjał?
.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *