8 gier z unikalną grafiką

Maksymalnie realistyczna grafika w grach już nikogo nie dziwi. Ba, często jest ona wręcz wymagana, by móc produkcję uznać za wartą uwagi. Unoszące się w powietrzu drobinki kurzu, kosmyki włosów opadające na twarz czy doskonała fizyka powiewających na wietrze ubrań to standard w produkcjach AAA. Ja jednak chciałabym odwrócić się od popularnego realizmu i skupić na grach, które oferują… nieco inne doznania artystyczne.

Realistyczna grafika 3D to nie wszystko, co gry mają do zaoferowania! Szczególnie te mniejsze produkcje lubią stawiać na nietuzinkowe, rozpoznawalne style graficzne. Komiks, ilustracja, a nawet odpowiednie żonglowanie różnymi stylami potrafią dać zachwycające efekty wizualne.

Poniżej przedstawiam Ci 8 gier, które swoją unikalną grafiką wyróżniają się na tle konkurencji.

Apotheon

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Apotheon

Ta pełna brutalnej akcji platformówka w mig przeniesie Cię do alternatywnej starożytnej Grecji. Nie jest to szczególnie wesołe miesjce – bogowie stracili przychylność dla rasy ludzkiej i zostawili ją na wyginięcie! Zadaniem głównego bohatera jest dostanie się do Olimpu, walka z jego potężnymi mieszkańcami i mitycznymi stworzeniami, a także przejęcie boskich mocy, dzięki którym zdoła uratować świat.

Grafika gry inspirowana jest stylem czarnofigurowym – stosowanym w starożytnej Grecji sposobie zdobienia naczyń ceramicznych. Tego typu rysunki znaleźć można bardzo często w muzeach na przeróżnych wazach i amforach z przełomu VII i VI wieku p.n.e. Apotheon nie tylko tknął życie w malarstwo attyckie, ale sprawił, że dzięki wykorzystaniu historycznego stylu gra zyskała unikalny charakter!

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Apotheon

Child of Light

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Child of Light

Child of Light opowiada historię dziewczynki, która trafia do zagubionej, baśniowej krainy. Aby wrócić do domu i ocalić ojca musi walczyć przeciwko mrocznym stworom Królowej Nocy – złej władczyni, która ukradła słońce, księżyc i gwiazdy.

Walka odbywa się w interesującej, turowo-zręcznościowej hybrydzie. Nie jest to trudna mechanika – w tej pozycji chodzi raczej o ciekawe, relaksujące przeżycia, niż ostrą i wymagającą naparzankę. Z tego powodu prawdziwi wyjadacze mogą uznać najtrudniejszy poziom za nieco zbyt łatwy. Rozgrywkę dodatkowo uprzyjemniają liczne referencje do znanych baśni i legend.

Bajkowa, pastelowa grafika przypomina nieco obrazy malowane akwarelą. To trzeba zobaczyć w ruchu!

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Child of Light

Don’t Starve

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Don't Starve

Ta survivalowa gra podbiła serca ogromnej rzeszy ludzi. Seria sprzedała łącznie ponad 20 milionów kopii na całym świecie!

Don’t Starve to gra pełna magii i nauki. Główny bohater (z czasem można odblokować ich więcej!), naukowiec Wilson, zostaje uwięziony w tajemniczym świecie przez demona. Aby się z niego wydostać, musi nauczyć się wykorzystywać wszystko to, co znajdzie wokół siebie. Przede wszystkim musi jednak przeżyć. Łatwo nie będzie.

Świat Don’t Starve nie wybacza. Jeśli Wilson umiera (z głodu, zimna, ognia, poniesionych obrażeń… a nawet od uderzenia bumeranga), to umiera na dobre. Nie ma zapisów, które pozwolą na szybkie cofnięcie popełnionych błędów! Jakby tego było mało, świat gry jest za każdym razem losowo generowany. Oznacza to, że nie wykorzystamy swojej wiedzy o otoczeniu przy kolejnej rozgrywce.

Rysunkowa, nieco gotycka grafika idealnie podkreśla mroczny i bezkompromisowy charakter gry.

Rozszerzenie do gry, Don’t Starve Together, pozwala na cieszenie się rozrywką w trybie multiplayer.Gry z niezwykle unikalną grafiką - Don't Starve

GRIS

Gry z niezwykle unikalną grafiką - GRIS

W GRIS wcielasz się w młodą, bezimienną kobietę. Przepełniona smutkiem i samotnością po wydarzeniu, które ją spotkało, ucieka w swój wyimaginowany świat. W nim powoli uczy się akceptować bolesne wspomnienia.

To niezwykle artystyczna platformówka z elementami gry logicznej. Wędrówka dziewczyny po świecie ma odzwierciedlenie w jej sukience, która z czasem otrzymuje nowe umiejętności pozwalające na lepsze poruszanie się w terenie. Gra praktycznie nie zawiera tekstu – pojawiające się obrazy sugerują historię postaci, ale jest ona otwarta na interpretację gracza.

Grafika mówi sama za siebie. Kadry zachwycają swoim delikatnym, ilustratorskim stylem.

Gry z niezwykle unikalną grafiką - GRIS

Return of the Obra Dinn

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Return of the Obra Dinn

Statek widmo. Tajemnicze zginięcie (lub zniknięcie) załogi i pasażerów. Twoim zadaniem jest odkrycie tożsamości każdej z sześćdziesięciu osób, przyczyny ich śmierci, a także ewentualnych morderców…

W grze wcielasz się w agenta firmy żeglugowej wyposażonego w magiczny zegarek Memento Mortem, który pozwala Ci wrócić do momentu śmierci pasażerów statku. Nawigując po zamrożonych w czasie scenach, wykorzystując też własną logikę, powoli odkrywasz mroczne tajemnice i historie podróżnych.

Chociaż grafika Return of the Obra Dinn nie jest może szczególnie zachwycająca, zdecydowanie zasługuje na uwagę z racji swojej oryginalności. Monochromatyczny styl inspirowany jest produkcjami z wczesnych komputerów Macintosh.

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Return of the Obra Dinn

The Wild at Heart

Gry z niezwykle unikalną grafiką - The Wild At Heart

Chociaż ta gra jeszcze nie wyszła (planowo pojawić ma się w tym roku!), po prostu nie mogłam ominąć jej w tym zestawieniu. Ilustrowana grafika The Wild at Heart skradła moje serce!

Fabuła zapowiada się następująco: dwójka dzieciaków ucieka przed trudami do Deep Woods – bajecznej krainy pełnej lasów, jaskiń, wybrzeży i starożytnych kapliczek. Na swojej drodze spotykają magiczne stworzenia, które pomagają im w walkach, budowaniu nowych dróg i zbieraniu ekwipunku. W grze obecny będzie też system craftingu (wytwarzania rzeczy, rzemiosła) i nocy, podczas której na bohaterów czyhać będzie wiele niebezpieczeństw.

Szykuje się więc ciekawa przygodówka z elementami akcji i survivalu. Czekam z niecierpliwością na premierę gry!

Gry z niezwykle unikalną grafiką - The Wild At Heart

Hyper Light Drifter

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Hyper Light Drifter

Ta przygodowa gra akcji z elementami RPG wzorowana jest na najlepszych retro produkcjach. Drifterzy to ludzie, który szukają zapomnianej przez świat wiedzy, technologii i opowieści. W grze wcielasz się w jednego z nich! Drifter, którego działaniami kierujesz, zapadł na bliżej nieokreśloną chorobę. W poszukiwaniu lekarstwa zapuszcza się w głąb krainy pełnej licznych i niebezpiecznych przeciwników.

Podobnych gier jest na rynku naprawdę dużo i to subtelne zabiegi sprawiają, że grafika Hyper Light Drifter jest tak przyjemna w odbiorze. To połączenie pixel-artowych elementów z kolorami i światłami, które nie są stworzone w tym stylu. Dzięki takiemu połączeniu gra niezwykle zyskuje pod względem estetyki! Płynne gradienty barw i rozświetleń to coś, co w tradycyjnym pixel-arcie byłoby nie do osiągnięcia.

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Hyper Light Drifter

Cuphead

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Cuphead

Cuphead i Mugman to bracia ze skłonnością do hazardu. Pewnego dnia, po serii zwycięstw, decydują się postawić na szali własne dusze… i przegrywają. Zły demon daje im jednak jedną, ostatnią szansę. Mogą zachować swoje życia, jeśli do północy następnego dnia odzyskają dusze wszystkich jego dłużników. W celu uratowania własnej skóry bracia wyruszają w poszukiwaniu wszystkich dotychczasowych ofiar diabła.

Cupehad jest grą akcji łączącą elementy platformówki i strzelanki. To produkcja skupiona na walkach, która swoim poziomem trudności może sfrustrować niejednego wyjadacza gatunku.

Grafika produkcji stylizowana jest na klasycznych kreskówkach z lat 30. XX wieku. Aby jak najwierniej oddać klimat dawnych produkcji Disneya, wszystkie tła, mapy, postaci i ich animacje rysowane były ręcznie!

Gry z niezwykle unikalną grafiką - Cuphead

Niezwykle cieszy mnie, że powstaje coraz więcej gier, w których grafika, poza byciem ładną, w pozytywny sposób wpływa na immersję graczy. Wiele z przedstawionych przeze mnie tytułów mocno straciłoby na wartości, gdyby skorzystały ze znanych, popularnych schematów.

Po jeszcze więcej ciekawych tytułów odwiedź posta ilustratorki Anny Teodorczyk – Gry komputerowe – sztuka dla rozrywki, sztuka dla mas.

Brakuje Ci jakiejś pozycji na mojej liście? Grafika jakiejś gry wyjątkowo zapadła Ci w pamięć, albo pozytywnie wpłynęła na jej odbiór? Daj znać w komentarzu!

Wszystkie screenshoty pochodzą ze stron danych gier na Steamie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *